HALA SPORTOWA OCHOTA II

Hala sportowa przylega bezpośrednio do zabytkowego VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, w samym centrum parkowej dzielnicy Ochota. Status zabytku z początku XX wieku był bardzo istotny, więc w koncepcji skupiono się na stworzeniu architektury nowoczesnej, nie naśladującej historycznej tkanki, ale i nie dominującej swoją formą nad szkołą. Budynek o prostych rytmicznych elewacjach bez dodatkowych detali, typowy dla funkcjonalizmu, połączono z dwuwarstwową elewacją sali sportowej ze szkła oraz stali. Obiekt planowany był w prostej formie, składającej się z addycyjnych brył prostopadłościennych. W możliwie największym stopniu zmniejszono wysokość oraz gabaryty obiektu w części nadziemnej, ograniczając przesłanianie oraz przeciwdziałając dominacji obiektu nad okoliczną zabytkową zabudową oraz otaczającą przyrodą.

Rytm pionowej, współczesnej kolumnady rozrzedza się w kierunku otwartego terenu rekreacyjnego, a zagęszcza od strony istniejącej zabudowy. Mimo wielkich gabarytów obiektu, mieszczącego pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej oraz trybuny, zastosowane materiały, światłocień oraz gradacja transparentności na elewacji dają wrażenie lekkości.

Płyta główna sali to powierzchnia o wymiarze 950 mkw. W sali znajdują się pełnowymiarowe boiska do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, halowej piłki nożnej. Dzięki specjalnym kurtynom istnieje możliwość podzielenia sali na trzy sektory do gry. Na poziomie -1 znajdują się trzy sale fitness, każda o powierzchni 120 mkw. Projektując ten poziom uwzględniono potrzebę ewentualnego połączenia przestrzeni sali fitness, stąd zastosowano ruchome ścianki działowe, po których zsunięciu jest możliwość otrzymania jednej dużej sali o powierzchni 360 mkw. Dodatkowo na poziomie +1 znajduje się kameralna sala konferencyjna o powierzchni 40 mkw. z widokiem na płytę główną. Obiekt łącznie posiada 10 szatni (5 szatni damskich i 5 męskich) rozmieszczonych na dwóch poziomach (parter oraz poziom -1). Hala jest w pełni klimatyzowana oraz wentylowana. Trybuna główna na poziomie +1 może pomieścić 200 osób, a trybuna przy płycie głównej do 100.

  • Rodzaj obiektu: Budynek użyteczności publicznej
  • Rok zakończenia projektu: 2018
  • Lokalizacja: Warszawa, Polska
  • Wielkość inwestycji: 3 278,15m2 powierzchni użytkowej
  • Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Ochota
  • Współpraca autorska: Krzysztof Nikish
  • Wizualizacje: Cocoon studio
  • Etapy projektu: Projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy oraz nadzór autorski nad budową
  • Zakres branżowy: projekt architektoniczny
  • Szczegółowy zakres prac: Inga Rolek jest główną projektantką projektu koncepcyjnego, opracowującą projektu budowlanego i wykonawczego oraz prowadziła nadzór autorski w ramach pracy dla biura projektowego DEMIURG sp. z o.o. oraz DEMIURG Project S.A., które wygrało przetarg na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej