W budynku głównym browarnym, od ulicy Majakowskiego mieściła się słodownia, warzelnia zacieru i fermentownia. Budynek reprezentuje wysokiej jakości zabytkową architekturę przemysłową, i było to punktem wyjścia do założeń projektowych. Tego rodzaju dziedzictwo historyczne wymaga szczególnego szacunku co do swojej oryginalnej formy, przy jednoczesnej maksymalnie dyskretnej adaptacji do nowych funkcji. Uporządkowania wymagał rysunek elewacji, która uległa dewastacji poprzez działalność przemysłową, warunki atmosferyczne i czas. Nowym elementem architektonicznym będzie dodanie nowego poziomu przeznaczonego na funkcję mieszkaniową nad skrzydłem zachodnim, pozwalająca jednocześnie wyrównać wysokości pomiędzy skrzydłem wschodnim i zachodnim budynku.
W obiekcie przewidziano powierzchnie biurowe, 8 lokali usługowych oraz apartamenty mieszkalne, w tym kilka z antresolami. Zaprojektowano odkrycie elewacji piwnic, poprzez wprowadzenie trzypoziomowych tarasów w terenie i wysokie przeszklenia z wejściami do lokali usługowych. Do lokali prowadzić będą nowoprojektowane klatki schodowe, a w części centralnej przewidziano reprezentacyjny hol.
Na północ od budynku browarniczego powstanie nowy, trzykondygnacyjny obiekt. Formą architektoniczną będzie spójny z pozostałą, istniejącą częścią kompleksu mieszkaniowego Warzelnia pod względem formy, wysokości, użytych materiałów i środków architektonicznych.