ZYRARDOW LIBRARY

Architektura powinna przekazywać użytkownikom zaplanowane emocje i wrażenia. Czytelnia na świeżym powietrzu ma sprawić, by także mieszkańcy Żyrardowa i okolic którzy nie mają dostępu do własnego ogrodu, mogli poczuć relaks związany z leżeniem na hamaku z książką. Dlatego zaprojektowano takie miejsce dla wszystkich mieszkańców, gdzie w słoneczny dzień mogą oddać się lekturze siedząc lub leżąc pod drzewami. Nasadzenie łącznie 19 nowych drzew wpłynie także na jakość powietrza oraz zapobiegnie przegrzaniu powietrza w czasie upałów.

Istniejący budynek biblioteki, mimo widocznych zniszczeń, ma nadal widoczną klasyczną piękną formę oraz rozrzeźbioną elewację. Dlatego postanowiono, nie zmieniać go znacznie, a raczej wkomponować formę rozbudowy, która będzie odnosiła się do pierwotnej stylistyki, a następnie unowocześnić ją kilkoma akcentami. Część główna budynku zostanie poddana termomodernizacji, a następnie wykończona piaskowym tynkiem o widocznym uziarnieniu. Stolarka zostanie delikatnie uproszczona, zmieniając na dwukwaterową z podziałem poziomym, o wąskich aluminiowych ramkach. Część rozbudowywana zostanie wykończona białym tynkiem, a rytm elewacji pozornie będzie powielał ten już istniejący. Okna o szerokości 90cm widoczne od frontu, będą w kolejnych kwaterach zwiększać swoją szerokość, tak by z tyłu budynku przeszklenia miały szerokość nawet 150cm, dostarczając do środka więcej światła i wprowadzając nowoczesne przełamanie rytmu.

Mocnym akcentem jest także kontrastujące, turkusowe wejście do budynku wykonane z obudowy z płyt HPL. Ten sam kolor pojawia się także często w projekcie nowoczesnych wnętrz budynku, a portal wejściowy jest łącznikiem wprowadzającym użytkowników do tej przestrzeni. Dla mieszkańców Żyrardowa będzie także symbolem zmian które nastąpiły w budynku.

W części parterowej pozostawiono i powiększono część dostępna dla czytelników. Obszerna czytelnia z otwartym dostępem zapewni miejsce na popularne zbiory książek, a także większą ilość stanowisk komputerowych (łącznie 6) także z dostępem do materiałów audio i wideo. Zapewniono także miejsca do pracy indywidualnej oraz grupowej. Dzięki temu także dzieci i młodzież, która w domu nie ma warunków do nauki i pracy, będzie mogła skorzystać z odpowiedniej przestrzeni w bibliotece.

Część piwniczna zawiera strefę dostępną tylko dla pracowników, zawierającą zaplecze techniczne oraz magazyn zbiorów. Na piętrze prócz gabinetów dla pracowników zaprojektowano także przebudowaną salę audio-wizualną.

  • Rodzaj obiektu: Budynek użyteczności publicznej
  • Rok zakończenia projektu: 2024
  • Lokalizacja: Żyrardów, Polska
  • Wielkość inwestycji: 2 759,38 m2 powierzchni działki
  • Inwestor: Prezydent Miasta Żyrardowa
  • Wizualizacje: 1RS
  • Etapy projektu: Projekt koncepcyjny
  • Zakres branżowy: Projekt architektoniczny